| |
Eventdata |
|
| |
|
Dato
|
26-08-2010
|
|
Start
|
09:00
|
|
Slut
|
17:00
|
|
Sted
|
Mindjuice Nansensgade 41 A 1366 København K
1366 København K
|
|
Pris
|
3995
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
Enneagram Essentials Enneagram Essentials ®
- Tidens mest anvendte persontypeværktøj
Mindjuice’s Enneagramkursus – Enneagram Essentials - giver dig en dybdegående introduktion til persontypeværktøjet Enneagrammet.
Ønsker du at forstå dig selv, din kollegaer, familie og omverdenen bedre? Og få grundlæggende indsigt i, hvad der bremser der i livet, og hvad der inspirerer både dig selv og andre typer mest?
Så er Enneagram Essentials® sikkert noget for dig.
På en sjov og underholdende måde vil du få indsigt i typernes forskelligheder og lære at forstå dig selv og andre bedre - både privat og på jobbet.
Du vil lære om de 9 typers:
- Værdier og overbevisninger
- Grundlæggende frygt og ønsker for livet
- Stressreaktioner
- Typernes udviklingsvej til større selvindsigt
- Hvordan du integrere dine insigter i dit liv
Du vil få indsigt i, hvorfor du gør som du gør, og du vil have lettere ved at forstå og acceptere andres handlinger. Redskaberne bliver brugt inden for ledelse, coaching, personlig udvikling, kommunikation og motivation.
Kurset ledes af Rudi Narine
Han har arbejdet som underviser og coach på et ekstraordinært niveau i over tolv år. I en årrække har han gennemgået en intensiv træning i Enneagrammet ved to af verdens mest anerkendte enneagramlærere Don Riso og Russ Hudson, der også er forfattere til bestselleren ‘Enneagrammets Visdom’.
Enneagram Essentials er kan anvendes både til private og i virksomheder eller organisationer. Kendskab til enneagrammet vil støtte medarbejdernes samarbejde og udvikling og styrke team-ånden i virksomheden.
Enneagram Essentials afholdes torsdag og fredag den 26. og 27. august.
Begge dage kl. 9:00-17:00
Læs mere og tilmeld dig her: www.mindjuice.dk/enneagram.html
|